Kontroly a čištění
Lhůty kontrol a čištění spalinové cesty, vybírání pevných znečišťujících částí a kondenzátu a čištění spotřebiče paliv za období jednoho roku
- Za sezónní provoz se považuje provoz spalinové cesty pro spotřebič paliv po dobu nepřesahující v součtu 6 měsíců v kalendářním roce.
- U jednovrstvého (nevyvložkovaného) zděného komína pro spotřebiče na plynná paliva se lhůty kontrol a čištěnířídí lhůtami kontrol a čištění spotřebiče na pevná paliva.
- Při kontrolách a čištění dvakrát ročně se tyto činnosti provádí v přiměřených časových odstupech, přičemž mezi jednotlivými kontrolami nebo čištěními nesmí uplynout doba kratší 6 měsíců.
- Při kontrolách a čištění třikrát ročně se tyto činnosti provádí v přiměřených časových odstupech, přičemž mezi jednotlivými kontrolami nebo čištěními nesmí uplynout doba kratší 4 měsíců.
- Pojistný (rezervní) komín používaný pro odvod spalin ze spotřebiče na pevná paliva v případech, kdy nelze zajistit topení jiným způsobem, se kontroluje a v případě potřeby i čistí nejméně jedenkrát za rok.
- Spalinová cesta určená pro odvod spalin ze spotřebiče na pevná paliva sloužícího v živnostenské provozovně k přípravě pokrmů se kontroluje a čistí nejméně jedenkrát za dva měsíce.
- Ve stavbě pro rodinnou rekreaci se kontrola a čištění spalinové cesty provádí nejméně jedenkrát za rok.
- Čištění spotřebiče na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW včetně je možné provádět svépomocí podle návodu výrobce, nejméně však jedenkrát za rok, a to za podmínky, že budou prováděny jejich pravidelné kontroly odborně způsobilou osobou.
Rekonstrukce a novostavba
Radíme, na co myslet předem
Je několik důležitých informací a poznatků, které Vám pomohou se vyhnout nesnázím popřípadě usnadní práce před, během, po rekonstrukci či novostavbě viz dole. |
|||
|
Požární bezpečnost
Kvůli zanedbávaným, špatně čištěným nebo chybně postaveným komínům každým rokem vypukne až 300 požárů. Přestože hasiči a kominíci rok co rok apelují na majitele nemovitostí, aby si před začátkem topné sezóny nechali zkontrolovat své komíny i topidla, lidé jsou nepoučitelní a vítězí jejich nedbalost a neopatrnost.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Snad největším rizikům podléhají v tomto ohledu chaty, chalupy a rekreačně obývané objekty. Jejich uživatelé údržbu komínů podceňují nebo na ni jednoduše zapomínají. Nepravidelné užívání domu, tedy i zatápění, se přitom na stavu topných spotřebičů a spalinových cest může negativně podepsat. Pokud komíny nejsou kryté proti vodě nebo sněhu, působením vnějších klimatických vlivů velmi často dochází ke korozi a rozpadu materiálů nadstřešního komínového tělesa. Snižuje se bezpečnost střechy a nebezpečí vzniku požáru roste.
Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů od komína nebo topidla patří nesprávná obsluha topidla, manipulace se žhavým popelem, umístění hořlavých látek v blízkosti topidla, nebo špatné umístění či instalace topidla, dále zazděný trám v komíně nebo spáry v komíně. Při topení dřevem a uhlím je velmi častou příčinou požáru zahoření dehtu a sazí, které nebyly před začátkem topné sezóny řádně odstraněny. Teplota při vznícení sazí může dosahovat až 1 000 stupňů. Při takové teplotě komín popraská a přestane těsnit. Riziko rozšíření ohně mimo komínové těleso je na světě!
Důsledkem zanedbávaných a poškozených komínů ale nemusí být jen požáry. Zejména u plynových spotřebičů hrozí koroze hliníkových vložek a padání korozivních částí do kondenzátní jímky. Pokud dojde k uzavření odvodu spalin v sopouchu, může tato závada způsobit otravu oxidem uhelnatým.
* zdroj www.nakominuzalezi.cz